Ο ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ ΜΑΣ

Πέρασαν ήδη τρεις μήνες από την σπορά του λαχανόκηπου στην αυλή του σχολείου μας. Τα παιδιά σε αυτό το διάστημα έβγαιναν έξω και τακτικά ασχολιόταν με την φροντίδα των φυτών μας (π.χ. πότισμα, βγάλσιμο κάποιων χόρτων κ.τ.λ.). Είναι μια πολύ ωραία απασχόληση κατά την διάρκεια του διαλείμματος και ήδη έχουν αρχίσει να φαίνονται τα αποτελέσματα της εργασίας των παιδιών.

• Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν οι μαρουλάκια μας. Είναι σχεδόν έτοιμα για κατανάλωση.

DSCN0347

DSCN0350

DSCN0352

DSCN0355

• Δυστυχώς το μόνο μπρόκολο που σώθηκε και φαίνεται ότι θα μεγαλώσει είναι αυτό.

DSCN0354

• Τα υπόλοιπα τα έφαγαν οι κάμπιες(δεν πειράζει βέβαια, γιατί κάπως πρέπει να τραφούν και αυτά τα ζωντανά)

DSCN0353

• Πολύ καλή ανάπττυξη έχουν και οι σγουρές σαλάτες μας, τα κουκιά και τα μπιζελάκια μας