Επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

"Διατροφής συνέχεια" και πραγματοποιήσαμε την προγραμματισμένη μας επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή για να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα " ΜεΓάλα Παιχνίδια".

Τα παιδιά μας , αν και κουράστηκαν πολύ γιατί το πρόγραμμα είχε διάρκεια 2 ωρών, ενθουσιάστηκαν με την πλούσια βλάστηση της περιοχής, ενδιαφέρθηκαν για την διαδικασία παραγωγής και εμφιάλωσης του γάλακτος και  επικέντρωσαν την προσοχή τους στις αγελάδες και τα μοσχαράκια.

Αφού γνωριστήκαμε με την ξεναγό μας την Ειρήνη ( που "κέρδισε" αμέσως τα παιδάκια μας), ξεκινήσαμε από το κτήριο της εμφιάλωσης.

DSCN0609

Εκεί ακούσαμε και είδαμε σε μεγάλες  αφίσες ολόκληρη την διαδικασία από την στιγμή που φτάνει το βυτίο με το γάλα , την παστερίωση, την ψύξη  και την εμφιάλωση.

DSCN0604

DSCN0605

Την εμφιάλωση την παρακολούθησαν από ειδικά παράθυρα - έξω από το εμφιαλωτήριο- ζωντανά, αλλά απαγορευόταν η φωτογράφηση.

Στην συνέχεια, κινηθήκαμε προς τα βουστάσια όπου είδαμε τα μοσχαράκια.

DSCN0608

DSCN0611

DSCN0614

DSCN0615

Μετά από κει, κατευθυνθήκαμε σε μια αίθουσα όπου:

-τα παιδιά έκαναν τις δικές τους ετικέτες που  κόλλησαν σε πλαστικά  μπουκάλια του γάλακτος (τα οποία πήραν και μαζί τους)

- και παρασκεύασαν μια πολύ ωραία κρέμα βανίλια που τους δρόσισε και τους ξεκούρασε.

DSCN0621

DSCN0628

DSCN0634

Αφού ξεκουραστήκαμε για λίγο, πήραμε τον μακρινό δρόμο για το αρμεκτήριο.

DSCN0635

DSCN0637

Είδαμε από μακριά τα βουστάσια των αγελάδων

DSCN0638

RSCN0666

τις μπάλες με το σανό

DSCN0641

και μπήκαμε μέσα στο αρμεκτήριο

DSCN0650

αρμέξαμε την αγελάδα (που την βαφτήσαμε Κλάρα) με το παραδοσιακό τρόπο

DSCN0652

DSCN0654

Πραγματικά ήταν μια πάρα πολύ ωραία εμπειρία για τους μικρούς μας μαθητές.