ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

Από την Ελιά στην Δημοκρατία και το Πολυτεχνείο

Στις αρχές Νοεμβρίου και έπειτα από συζητήσεις μεταξύ των νηπίων που συμμετείχαν στο μάζεμα της ελιάς με τις οικογένειές τους , αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα και να εμπλουτίσουμε τις προϋπάρχουσες γνώσεις.

- Κάναμε ένα ιστόγραμμα με τι γνώριζαν ήδη τα παιδιά και τι ήθελαν να μάθουν.

-Φέραμε διάφορες ποικιλίες ελιάς, τις δοκιμάσαμε, τις μετρήσαμε. Μάθαμε την διαδικασία παραγωγής ελαιολάδου, εμπλουτίσαμε το λεξιλόγιό μας με νέες σύνθετες λέξεις .

-Γνωρίσαμε τον ζωγράφο Θεόφιλο, σχολιάσαμε τον πίνακά του το "λιομάζωμα" και κάναμε τους δικούς μας πίνακες.

-Διηγηθήκαμε τον μύθο της φιλονικίας της Αθηνάς με τον Ποσειδώνα για την διεκδίκηση της πόλης της Αθήνας και την ονοματοδοσία της .

(Η θεά Αθηνά χτύπησε το βράχο και πρόσφερε μια ελιά και ο θεός Ποσειδώνας ένα άλογο)

-Δραματοποιήασαμε τον μύθο.

-Ζωγραφίσαμε τον μύθο

-Κάναμε καδράκια ελιάς με την μικτή  τεχνική του κολλάζ φύλλων και πλαστελίνης σε βαμμένο με τέμπερα κλαδί ελιάς .

SANY0234SANY0237

SANY0239SANY0238

-Διαβάσαμε πολλές ιστορίες (η ελιά της Μαριγώς, κ.τ.λ.) και παραύθια. Ένα από αυτά η "Σοφή ελιά" στάθηκε η αφορμή να περάσουμε στην έννοια της ισότητας και της δημοκρατίας και από κει στα γεγονότα του Πολυτεχνείου.

- Τα παιδιά ψήφισαν, ποιό από τα φυτά του παραμυθιού θα ήθελαν να γίνει αρχηγός της ομάδας τους, και εξήγησαν γιατί.

-Ζωγραφίσαμε και κάναμε καδράκια το τραγούδι "Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο"

-Κατασκευάσαμε το Πολυτεχνείο και γράψαμε μέσα συνθήματα.