Διακοπή λειτουργίας μαθημάτων λόγω παγετού σε όλο το Δήμο Νέας Προποντίδας

Λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, και συγκεκριμένα εξαιτίας του παγετού, ο οποίος εγκυμονεί κινδύνους για την ασφαλή μετάβαση και την παραμονή των μαθητών στα σχολεία ανακοινώνεται ότι αύριο, Τρίτη 08 Ιανουαρίου 2019, θα παραμείνουν κλειστές όλες οι σχολικές μονάδες  Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ν. Προποντίδας καθώς και τα ΚΔΑΠ και ΚΔΑΠ ΜΕΑ του Δήμου μας.

Ο  Δήμαρχος

Εμμανουήλ  Καρράς

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΒΟΤΑΝΙΚΟΥ ΚΗΠΟΥ

Έχοντας αποκομίσει  θετική εμπειρία από προηγούμενες  σχολικές χρονιές που δημιουργήσαμε  ανθόκηπο και λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου μας,  αποφασίσαμε φέτος να καλλιεργήσουμε αρωματικά φυτά . (όχι μόνο να τα φυτέψουμε, αλλά να ασχοληθούμε για μεγάλο χρονικό διάστημα με τα οφέλη του κάθε βοτάνου, τις θεραπευτικές τους ιδιότητες, την χρησιμότητά του, να τα δοκιμάσουμε, να γράψουμε τα ονόματά τους,  κ.τ.λ.)

Ευχαριστούμε πολύ τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την πολύτιμη βοήθειά τους, όπως και τo Φυτώριo Τσακιλή στην Ν. Καλλικράτεια για την προσφορά των φυτών και των σπόρων.

Τα φυτά μας περιμένουν για την σπορά

SANY1866

Φορέσαμε τα γάντια μας

SANY1868

Μοιράσαμε τα φυτά στα παιδιά

SANY1870

SANY1871

SANY1873

Πήραμε τα φτυάρια μας ,ανοίξαμε τρύπες

SANY1874

και φυτέψαμε τα φυτά

SANY1879

SANY1880

SANY1887

SANY1888

Τα ποτίσαμε

SANY1889

SANY1890

Θα επανέλθουμε για να τοποθετήσουμε τις πινακίδες με τα ονόματά τους και να ελέγξουμε την ανάπτυξή τους.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ Β. ΜΕΛΑ

Το εκπαιδευτικό προσωπικό και τα νήπια του 1ου Νηπιαγωγείου Ν. Καλλικράτειας του Ν. Χαλκιδικής ευχαριστούμε θερμά το Ίδρυμα Β. Μελά για την άμεση ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας για προμήθεια παιδικών βιβλίων που πλούτισαν την φτωχή δανειστική μας βιβλιοθήκη.

Ο ενθουσιασμός των παιδιών μας ήταν μεγάλος.

Τους ευχαριστούμε και ευχόμαστε να συνεχίσουν με παρόμοιες δράσεις το σημαντικό έργο τους.

SANY1644

SANY1643

SANY1640

SANY1636

SANY1630

SANY1606

SANY1607

SANY1614

SANY1616

SANY1621

IMGP0002

Ο Κωστής Παλαμάς πριν από έναν αιώνα οραματιζόταν σχολειά όπου η ομορφιά αρματωμένη την επιστήμη θα απελευθέρωνε τη σκέψη.

Τα σχολειά χτίστε!

Λιτά χτίστε τα, απλόχωρα, μεγάλα, γερά θεμελιωμένα,

από της χώρας ακάθαρτης, πολύβοης, αρρωστιάρας μακριά

μακριά απ? τ ?ανήλιαγα σοκάκια, τα σχολειά χτίστε!

Και τα πορτοπαράθυρα των τοίχων

περίσσια ανοίχτε, να ?ρχεται ο κυρ Ήλιος.

Στη γη της ομορφιάς, αρματωμένη την επιστήμη, η Ομορφιά, χαρά της!

αρχή σοφίας!...

Κωστής Παλαμάς, Πολιτεία και Μοναξιά, (1910)

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΜΟΥ

Η ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΟΥ