e-twinning έργο: "Eat healthy, be happy"

etwinningΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ "EAT HEALTHY, BE HAPPY"

Φέτος το 2ο τμήμα του σχολείου μας συμμετέχει σε ένα eTwinning έργο με τίτλο «eat healthy, be happy». Λίγα λόγια για το eTwinning: πρόκειται για μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση ψηφιακών εργαλείων συνεργάζονται σε συγκεκριμένη πλατφόρμα, ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα συνεργαζόμενα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.To έργο “eat healthy, be happyέχει σχεδιαστεί από το νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με άλλα νηπιαγωγεία από Ελλάδα και εξωτερικό.

Συγκεκριμένα συμμετέχουν:

1ο Νηπιαγωγείο Καλλικράτειας

12ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς

37ο Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης

3ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης

Νηπιαγωγείο Χρυσαυγής Λαγκαδά

3ο Νηπιαγωγείο Περαίας

3ο Νηπιαγωγείο Τριλόφου

1ο Νηπιαγωγείο Κορινού

Νηπιαγωγείο Αυλωναρίου

9ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης

Νηπιαγωγείο από Τουρκία

Νηπιαγωγείο από Ουκρανία

Στόχοι του έργου είναι να γνωρίσουν τα παιδιά:

• τις ομάδες των τροφών (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, φρούτα & λαχανικά, έλαια και λίπη).
  • τη σημασία του να τρώμε απ’ όλες τις τροφές και ότι κάποιες τροφές είναι καλύτερες από άλλες
  • την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής
  • τη σημασία της σωματικής άσκησης

Επιπλέον τα παιδιά θα εξοικειωθούν με τον προγραμματισμό καθώς θα ενσωματωθούν στις εκπαιδευτικές δράσεις επιδαπέδια ρομπότ (KidsFirstCoding & Robotics, Bee-bot, colby) με στόχο την ανάπτυξη της υπολογιστικής σκέψης και την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων. Σε επίπεδο κοινωνικών δεξιοτήτων τα παιδιά θα εργαστούν σε ομάδες, θα συνεργαστούν με άλλα νηπιαγωγεία θα παράξουν υλικό και θα ενημερώσουν για την υγιεινή διατροφή την ευρύτερη κοινότητα