Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο (Νοέμβριος 2015)

Επίσκεψη στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Καλλικράτειας

Στα πλαίσια του προγράμματος της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο, τα νήπια του Νηπιαγωγείου μας προσκλήθηκαν από το 2ο Δημοτικό Σχολείο της Ν. Καλλικράτειας  να παρακολουθήσουν την γιορτή καλωσορίσματος για τα παιδιά της πρώτης Δημοτικού.

Εκεί συναντήσαμε τους περσινούς μαθητές του Νηπιαγωγείου μας, μας είπαν για τις νέες εμπειρίες του στο καινούριο τους σχολείο,

και όλοι μαζί παρακολουθήσαμε τις εκδηλώσεις που είχαν ετοιμάσει τα παιδιά όλων των τάξεων του δημοτικού μαζί με τους δασκάλους τους, για τα "πρωτάκια".

Συγχαρητήρια στα παιδιά και τους δασκάλους τους για την τόσο ωραία και πρωτότυπη αυτή εκδήλωση.

Η πρώτη αυτή εμπειρία που είχαν τα νήπια από το Δημοτικό Σχολείο ήταν εντυπωσιακή και απέκτισαν μια θετική στάση απέναντι σε αυτό.