Πάσχα 2024

ΠΑΣΧΑ 2024

Ο σχολικός μας κήπος πεδίο μάθησης και δημιουργίας

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Οικολογία - Παγκόσμια και Τοπική Φυσική Κληρονομιά

Ο σχολικός κήπος είναι ένα θέμα αγαπητό στα παιδιά, γιατί προσφέρεται για βιωματική μάθηση και γιατί ενεργοποιεί τις κρυμμένες ικανότητές τους που δεν μπορούν να αναδειχτούν μέσα από τα υπόλοιπα μαθησιακά αντικείμενα. Ο σχολικός κήπος προσφέρεται για επαφή των παιδιών με το χώμα και το νερό, για
πειραματισμό με τις διάφορες μορφές της ύλης, για γνωριμία με την βιοποικιλότητα και τους νόμους της ζωής, για ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, για δημιουργία και ικανοποίηση από τα αποτελέσματά της. Ταυτόχρονα όμως φέρνει τα παιδιά αντιμέτωπα με την αποτυχία και τη διαχείριση καταστάσεων λάθους και αστοχίας.

Ο κομποστοποιητής μας

compost

Σπορά πατάτας

spora patatas

spora patatas1

Σπορά ρεπανιών, κρεμμυδιών

spora kremidia repania

spora teliko

Και ακριβώς μετά από ένα μήνα, τα πρώτα φυτά πατάτας εμφανίστηκαν

ta prota fita

Η φροντίδα, η περιποίηση  και η ενασχόληση με τον κήπο  έχει γίνει καθημερινή ανάγκη και ρουτίνα όλων των παιδιών.

fyta peripihsi

Πλανήτες

Ένα πολύ αγαπημένο θέμα για τα παιδιά, οι πλανήτες δουλεύτηκαν και φέτος.  Πολλά παιχνίδια, πολλές κατασκευές  κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον τους μέχρι το τέλος.

Code Week 2023

EU Code Week 2023

Πιστοποιητικό Αριστείας για τις δράσεις ρομποτικής στο 1ο Νηπιαγωγείο Ν. Καλλικράτειας. Πάνω από 10 Νηπιαγωγεία  συνεργάστηκαν και πραγματοποιήσαν κοινές δράσεις ρομποτικής & προγραμματισμού. Συγχαρητήρια σε όλους.

code week 23

Προσφορά βιβλίων στο Νηπιαγωγείο μας

Αγαπητή ομάδα του Library4all
Σας ευχαριστούμε θερμά για την ανταπόκριση στο αίτημά μας για βιβλία. Με την προσφορά σας η βιβλιοθήκη μας έγινε πλουσιότερη και τα παιδιά μας κατάλαβαν ότι η προσφορά ικανοποιεί τόσο αυτόν που προσφέρει, όσο και σε αυτόν που την δέχεται. Χρειαζόμαστε ομάδες σαν την δική σας.

DSCN2539collage

Παρουσίαση e-twinning 2021-22

Μεσογειακή διατροφή (e-twinning "eat healthy- be happy")

Στο παρακάτω genial.ly μπορείτε να δείτε: την ομαδική κατασκευή της πυραμίδας της μεσογειακής διατροφής, τις ατομικές δημιουργίες των παιδιών, το παραμύθι -σχετικά με τις αρνητικές επιπτώσεις της μονοφαγίας- που εικονογραφίσαμε, καθώς και τις απόψεις των παιδιών για το "τι είναι η μεσογειακή διατροφή" σε σχετικό βιντεάκι.

IMGP0002

Ο Κωστής Παλαμάς πριν από έναν αιώνα οραματιζόταν σχολειά όπου η ομορφιά αρματωμένη την επιστήμη θα απελευθέρωνε τη σκέψη.

Τα σχολειά χτίστε!

Λιτά χτίστε τα, απλόχωρα, μεγάλα, γερά θεμελιωμένα,

από της χώρας ακάθαρτης, πολύβοης, αρρωστιάρας μακριά

μακριά απ? τ ?ανήλιαγα σοκάκια, τα σχολειά χτίστε!

Και τα πορτοπαράθυρα των τοίχων

περίσσια ανοίχτε, να ?ρχεται ο κυρ Ήλιος.

Στη γη της ομορφιάς, αρματωμένη την επιστήμη, η Ομορφιά, χαρά της!

αρχή σοφίας!...

Κωστής Παλαμάς, Πολιτεία και Μοναξιά, (1910)

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΜΟΥ

Η ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΟΥ