Δημιουργία λαχανόκηπου στο σχολείο μας

Δημιουργία λαχανόκηπου στο σχολείου μας

Επιτέλους έγινε πραγματικότητα μια μεγάλη μας επιθυμία για να δημιουργήσουμε,  πέρα από τον ανθόκηπο που σπέρνουμε κάθε άνοιξη ,έναν λαχανόκηπο.

Αρωγούς σε αυτή μας την προσπάθεια είχαμε πολλούς ανθρώπους:

•  τους γονείς και των δύο Νηπιαγωγείων ( 1ου και 2ου Νηπιαγωγείου Ν. Καλλικράτειας) που έφεραν λουλούδια,λαχανικά και δεντράκια)
  • τους υπαλλήλους που έστειλε ο Δήμος για να προετοιμάσουν τον χώρο
  •  την εθελοντική ομάδα της Ν. Καλλικράτειας (που ύστερα από την τηλεφωνική μας επικοινωνία με τον κ. Καζαντζίδη) άμεσα ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας και έσκαψε τα παρτέρια μας και
  • τον κ. Μένιο Τσάνταλη (παραγωγό) που έφερε σπορικά, φυτά και μας βοήθησε στην σπορά.

Τους ευχαριστούμε όλους πάρα πολύ .

Τα φυτά (λουλούδια, λαχανικά, αρωματικά φυτά, ελιά) ήρθαν στο σχολείο από το πρωί και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την ιδέα και άρχισαν να τα περιεργάζονται και να ρωτούν τι είναι το καθένα.

Όταν αργότερα ήρθαν ο κ. Μένιος και όσοι από τους  γονείς ήθελαν να συμμετέχουν και να βοηθήσουν αρχίσαμε τη δουλειά.

Μοιράστηκαν οι σπόροι, τα φυτά και άρχισε η σπορά.

SANY4190 SANY4191  SANY4197

Παιδιά και γονείς δουλέψανε επικοδομητικά για μία ώρα και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Ας βγάλουμε και μια αναμνηστική φωτογραφία τους γονείς με τα παιδιά τους.